kołobrzeg
kurort nad morzem
Kołobrzeg nie bez powodu zwany jest Perłą Bałtyku. To urzekające miasto dla ludzi w każdym wieku. Niezależnie od pory roku i pogody wczasowicze mogą – niczym kuracjusze – korzystać z całej gamy zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, kąpieli i okładów ze słynnej na całym świecie borowiny, basenów solankowych, inhalacji itp. Wiatry od strony morza przynoszą pełne jodu, odfiltrowane z alergenów powietrze.
Specyfika kołobrzeskiego klimatu stwarza optymalne warunki do celów leczniczych w tzw. klimatoterapii. A terapia jest nader przyjemna, bo obejmuje m.in. plażowanie, kąpiele morskie i urokliwe spacery brzegiem Bałtyku.
Z roku na rok powiększa się też oferta coraz popularniejszych lotów paralotniami, lotami widokowymi i przejażdżkami konnymi.


Latarnia morska
Pierwsza latarnia morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1666 roku. Na przestrzeni dziejów była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W czasie II wojny Światowej została wysadzona w powietrze jako punkt orientacyjny dla rosyjskiej artylerii. Latarnia była pierwszym odbudowanym obiektem w mieście. W obecnej postaci składa się z dwóch części: dolną stanowi fort „Ujście” wzniesiony w roku 1770, na którym w roku 1947 została dobudowana wieża o wysokości 26 m.
Po kapitalnym remoncie w latach 1979 – 1981 została udostępniona dla zwiedzających. Kołobrzeska latarnia morska to również znany w całej Polsce młodzieżowy klub muzyczny, w którym odbyły się już setki koncertów. Grały tu takie sławy jak Wu-Wu, Maleńczuk, Mech.

Katedra
Katedra to najwyższy budynek w Kołobrzegu, jej wieża (wys.72 m) stanowi dla wielu turystów punkt orientacyjny. Mimo potwornych zniszczeń, które dokonały się w czasie zdobywania miasta w 1945 roku (90% zabudowy legło w gruzach) kościół przetrwał i bez wątpienia jest dziś wizytówką Kołobrzegu, dlatego jego sylwetka umieszczona została w logo miasta. Gorąco zapraszamy do zwiedzania wnętrza tej monumentalnej budowli – jedynego w Polsce 5 nawowego kościoła halowego.

Ratusz
Budynek w stylu neogotyckim wygląda jak zamek z bajki: cały z czerwonej cegły z ostrołukowymi oknami i 6 wieżami zakończonymi blankami. Latem na dziedzińcu ratusza odbywają się imprezy kulturalne: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i wiele innych. Warto poszukać głowy Adebara znajdującej się na jednej ze średniowiecznych kolumn. Adebar był przywódcą powstania przeciwko miejskim rajcom w XVI w, prowadził także bujne życie towarzyskie i uwiódł wiele kołobrzeskich mieszczek, wszystko to razem doprowadziło go na szubienicę. W krótkim czasie po śmierci stał się postacią kultową, której legenda przetrwała do dziś. Podobno wystarczy dotknąć tzw. głowy Adebara i pomyśleć życzenie a spełni się ono, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw sercowych.

Baszta prochowa

Bindaż
Słowo bindaż oznacza aleję ze sklepieniem z kratownicy z rozpiętymi na niej gałęziami lip lub grabów.Kołobrzeski bindaż jest jednym z nielicznych występujących na terenie Polski, pochodzi z XIX wieku i ma 130 m długości. Stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, dlatego już przed wojną został nazwany aleją miłości. Jeszcze kilka lat temu zdewastowany, dziś pięknie oświetlony z nowymi nasadzeniami cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów.

Pomnik Sanitariuszki
Na cokole widzimy figurę klęczącej dziewczyny podtrzymującej rannego żołnierza. Patrząc na twarz pomnikowej sanitariuszki niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że widzi rysy prawdziwej osoby, która brała udział w walkach o Kołobrzeg. Szer. Ewelina Nowak poległa w marcu 1945r ściągając z pola walki rannego żołnierza. Na podstawie zdjęć artysta Adolf Cogel z Wrocławia odtworzył wizerunek sanitariuszki. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. Gen. W. Sikorskiego.
pomnik zaślubin


morskie rejsy wędkarskie
