Pensjonat koga

Atrakcje

pensjonat koga

Atrakcje

kołobrzeg

kurort nad morzem

Kołobrzeg nie bez powodu zwany jest Perłą Bałtyku. To urzekające miasto dla ludzi w każdym wieku. Niezależnie od pory roku i pogody wczasowicze mogą – niczym kuracjusze – korzystać z całej gamy zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, kąpieli i okładów ze słynnej na całym świecie borowiny, basenów solankowych, inhalacji itp. Wiatry od strony morza przynoszą pełne jodu, odfiltrowane z alergenów powietrze.

Specyfika kołobrzeskiego klimatu stwarza optymalne warunki do celów leczniczych w tzw. klimatoterapii. A terapia jest nader przyjemna, bo obejmuje m.in. plażowanie, kąpiele morskie i urokliwe spacery brzegiem Bałtyku.

Z roku na rok powiększa się też oferta coraz popularniejszych lotów paralotniami, lotami widokowymi i przejażdżkami konnymi.

Latarnia morska

Pierwsza latarnia morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1666 roku. Na przestrzeni dziejów była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W czasie II wojny Światowej została wysadzona w powietrze jako punkt orientacyjny dla rosyjskiej artylerii. Latarnia była pierwszym odbudowanym obiektem w mieście. W obecnej postaci składa się z dwóch części: dolną stanowi fort „Ujście” wzniesiony w roku 1770, na którym w roku 1947 została dobudowana wieża o wysokości 26 m.

Po kapitalnym remoncie w latach 1979 – 1981 została udostępniona dla zwiedzających. Kołobrzeska latarnia morska to również znany w całej Polsce młodzieżowy klub muzyczny, w którym odbyły się już setki koncertów. Grały tu takie sławy jak Wu-Wu, Maleńczuk, Mech.

Katedra

Katedra to najwyższy budynek w Kołobrzegu, jej wieża (wys.72 m) stanowi dla wielu turystów punkt orientacyjny. Mimo potwornych zniszczeń, które dokonały się w czasie zdobywania miasta w 1945 roku (90% zabudowy legło w gruzach) kościół przetrwał i bez wątpienia jest dziś wizytówką Kołobrzegu, dlatego jego sylwetka umieszczona została w logo miasta. Gorąco zapraszamy do zwiedzania wnętrza tej monumentalnej budowli – jedynego w Polsce 5 nawowego kościoła halowego.

Ratusz

Budynek w stylu neogotyckim wygląda jak zamek z bajki: cały z czerwonej cegły z ostrołukowymi oknami i 6 wieżami zakończonymi blankami. Latem na dziedzińcu ratusza odbywają się imprezy kulturalne: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i wiele innych. Warto poszukać głowy Adebara znajdującej się na jednej ze średniowiecznych kolumn. Adebar był przywódcą powstania przeciwko miejskim rajcom w XVI w, prowadził także bujne życie towarzyskie i uwiódł wiele kołobrzeskich mieszczek, wszystko to razem doprowadziło go na szubienicę. W krótkim czasie po śmierci stał się postacią kultową, której legenda przetrwała do dziś. Podobno wystarczy dotknąć tzw. głowy Adebara i pomyśleć życzenie a spełni się ono, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw sercowych.

Baszta prochowa

Baszta Lontowa zwana obecnie Basztą Prochową to jedyna pozostałość po średniowiecznych murach Kołobrzegu, które zostały rozebrane w XIX w. a na ich miejscu powstała ulica (obecna Dubois), której wygięta linia odzwierciedla dawny kształt murów. Baszta przetrwała do dziś w niezmienionej formie, o czym świadczą choćby piękne gotyckie cegły z których została zbudowana. Od strony parku można zobaczyć otwory strzelnicze – dowód militarnej przeszłości obiektu. Obecnie mieści się tu siedziba PTTK.

Bindaż

Słowo bindaż oznacza aleję ze sklepieniem z kratownicy z rozpiętymi na niej gałęziami lip lub grabów.Kołobrzeski bindaż jest jednym z nielicznych występujących na terenie Polski, pochodzi z XIX wieku i ma 130 m długości. Stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, dlatego już przed wojną został nazwany aleją miłości. Jeszcze kilka lat temu zdewastowany, dziś pięknie oświetlony z nowymi nasadzeniami cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów.

Pomnik Sanitariuszki

Na cokole widzimy figurę klęczącej dziewczyny podtrzymującej rannego żołnierza. Patrząc na twarz pomnikowej sanitariuszki niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że widzi rysy prawdziwej osoby, która brała udział w walkach o Kołobrzeg. Szer. Ewelina Nowak poległa w marcu 1945r ściągając z pola walki rannego żołnierza. Na podstawie zdjęć artysta Adolf Cogel z Wrocławia odtworzył wizerunek sanitariuszki. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. Gen. W. Sikorskiego.

pomnik zaślubin

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi przy nadmorskiej promenadzie, która prowadzi od portu do spacerowego molo. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 3 listopada 1963 r. Jest on dziełem inż. arch. Wiktora Tolkina. Pomnik przedstawia oddział żołnierzy niosących sztandar opadający szeroką wstęgą ku ziemi. Figury żołnierzy są zróżnicowane, można się dopatrzeć postaci słowiańskich wojów, którzy zdobywali Pomorze Zachodnie pod wodzą książąt polskich: Mieszka I, Bolesława Krzywoustego. Opadająca flaga tworzy prześwit w rodzaju korytarzyka wychodzącego na morze – to symbol „okna na świat” jakim jest każdy port. Przejście na bezdechu z jednej strony pomnika na drugą przez to „okno” przynosi spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia (warto spróbować). Na płytach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. Akt zaślubin był przejawem determinacji w dążeniu do przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski, w czasie, kiedy nikt nie wiedział gdzie będzie przebiegać granica ani jaki będzie ostateczny kształt państwa polskiego.

morskie rejsy wędkarskie

Na wielu pływają świetni szyprowie i załoga, którzy nawet w krótkim (7 – 8 godz.) rejsie potrafią dać poznać smak morza i zadbać o wysoki poziom adrenaliny. Marynarze nauczą łowić nawet zupełnie niedoświadczonych wędkarzy. Rejsy są rozrywką ekstremalną głównie dla dorosłych.

Park linowy

Sprawdzić mogą się tu dzieci (od 7 lat), młodzież i osoby dorosłe… do lat 60. Trasę, znakomicie zaprojektowaną prowadzącą przeważnie na wysokości od jednego do kilku metrów, po drabinkach, łańcuchach, linach między wysokimi drzewami.